Şah în Mediaş
pentru pasionaţii de şah , prezentăm : ştiri , evenimente , turnee

Mai
12

Sambata 10.05.2014 6 sahisti medieseni au participat la CUPA „ROTARY CLUB ALBA IULIA CIVITAS SOLIS”.Competitia s-a adresat prescolarilor si elevilor din ciclul gimnazial . Au participat 148 de copii din judetele Hunedoara , Cluj , Alba , Mures , Brasov iar judetul Sibiu a fost reprezentat de elevii din municipiul Medias.

Clubul CS TERA SAH MEDIAS a fost reprezentata de 6 sportivi :

Stoia Denis Iulian Cls VIII legitimati – loc III
Suciu Timeea Cls V nelegitimati – loc III
Chis Vlad Cls VII legitimati – loc VI
Stancu Florin Vls V nelegitimati – mentiune
Pinca Dragos prescolari – mentiune
Istrate Darius cls II legitimati – mentiune

Pinca Dragos

Pinca Dragos

Stancu Florin , Istrate Darius , Suciu Timeea

Stancu Florin , Istrate Darius , Suciu Timeea

Suciu Timeea

Suciu Timeea

Istrate Darius

Istrate Darius

Ian
21
ONSS - Sah Faza judeteana 2014

ONSS – Sah Faza judeteana 2014

ONSS - Sah Faza judeteana 2014

ONSS – Sah Faza judeteana 2014

ONSS - Sah Faza judeteana 2014

Castigatorii cat. gimnaziu

Castigatorii cat licei

Castigatorii cat. Licei

Astazi s-a desfasurat la Biblioteca Astra Sibiu , faza judeteana a Olimpiadei Nationale a Sportului Scolar , gimnaziu si liceu.

Municipiul Medias a fost reprezentat de :

la gimnaziu
Stoia Denis Iulian de la scoala C.I. Motas , castigatorul competitiei la baieti
Cordon Iustin de la scoala M. Eminescu , ocupantul locului V la baieti
Popa Teodora de la scoala Ciresarii , ocupanta locului II la fete
Armean Andreea de la scoala M. Eminescu , ocupanta locului V la fete .

la liceu
Deliman Antonio Emil de la liceul SNG Medias , castigatorul competitiei .

Stoia Denis si Deliman Antonio s-au calificat la faza natioanala a Olimpiadei , reprezentand scoala medieseana la aceasta competitie .

Le uram succes !

Dec
18

Astazi se desfasoara la Medias Olimpiada Nationala a Sportului Scolar , pentru gimnaziu ( cls. I – VIII ) si liceu .

Competitia se v-a desfasura la Sc . Gimnaziala Ciresarii de la ora 16 , 5 runde in sistem elvetia .

Orgazizator este inspectoratul scolar Sibiu si clubul sportiv Tera – Sah Medias .

Rezultate ONSS Gimnaziu 2013 :

Noi
14

Lista de participanti :

Open A Cls. I – IV

Open B Cls. V – VIII

Open C Liceu , Seniori , Veterani

Noi
12

Campionatul Municipal de Sah Medias 2013

Campionatul Municipal de Sah Medias 2013

Campionatul Municipal de Sah Medias 2013 aflat la a II a editie , este structurat pe 3 competitii :
Turneul A – clasele primare I – IV ,
Turnelu B – gimnaziu , clasele V – VIII
Turneul C – liceu , seniori , veterani .La acest turneu vor participa toti copii care sunt legitimati , indiferent de varsta .
Turneeele A si B se adreseaza copiilor care nu practica sah de performanta .

Aug
26

Circuitul National Open Sah Petrosani a ajuns la a IV editie .

Clubul Sportiv Tera Sah Medias a participat la turneele de copii si juniori cat si la turneul de seniori .

Chis Vlad Theodor este campionul Turneului de 9 – 16 ani avansati , cu 7.5 puncte din 9 posible , 6 victorii si 3 remize. Turneu ce a mai fost castigat de un sportiv mediesean la editia a II a , Popa Teodora .

Chis Vlad Theodor

Chis Vlad Theodor


Inaintea runde

Inaintea runde

Emanuel Chivoiu a castigat turneul de debutanti cu un remarcabil rezultat de 8 puncte din 9 posibile , fara a pierde nici o partida , cu 7 victorii si 2 remize .

Chivoiu Emanuel

Chivoiu Emanuel

Emil Antonio Deliman a participat la turneul de seniori unde a obtinut locul III , cu 5 puncte din 7 posibile.

Deliman Antonio Emil

Deliman Antonio Emil

Popa Teodora a participat la turneul de seniori si a obtinut locul I la Fete 18 ani .

Popa Teodora

Popa Teodora

Istrate Darius a participat la turneul 8 ani avansati , obtinand locul V  , incepand turneul ca favorit 10 .

Istrate Darius

Istrate Darius

Toti sportivii au participat si la turneele de dezlegari , unde au obtinut loc I la categoriile lor de varsta . Deliman Antonio Emil a participat la turneul de dezlegari seniori unde a castigat competitia , invingand seniori mai experimentati.

Judetul Sibiu a mai fost reprezentat de 4 sportivii juniori de la Clubul Sportiv Logismart Sibiu .

Toate turneele sunt cu trimitere la Federatia Romana de Sah , iar turneul de seniori este cu trimitere la FIDE .

Micii sportivi beneficiaza de sprijinul acordat de primaria Medias , prin Directia de Cultura , Sport , Turism si Tineret , director Lucian Costea .

Iul
22

In perioada 19 – 21 iulie s-a desfasurat la Medias o competitie sahista pentru copii si juniori in organizarea TNL Medias si a Clubului Sportiv Tera – Sah Medias . Competitia s-a bucurat de prezenta juniorilor medieseni si sibieni de la cluburile sportive Tera – Sah Medias si Logismart Sibiu ( antrenori maestrii internationali Moldovan Daniel si Moldovan Corina ).

Clasamentul final se poate urmari pe http://chess-results.com/tnr106719.aspx?art=1&rd=9&lan=1&turdet=YES&wi=821

Comunicat Presă Cupa TNL la Mediaș

Paltan Dan - Presedinte TNL Medias

Paltan Dan – Presedinte TNL Medias

masa de joc

masa de joc

juniorii clubului mediesean

juniorii clubului mediesean

juniorul clubului mediesean

juniorul clubului mediesean

copii in timpul rundei

copii in timpul rundei

 

 

Ian
15

In perioada 10 – 19 februarie , la Sarata Monteoru va avea loc Campionatul National de Sah pentru Seniori si Senioare . La competitie vor fi prezenti cei mai puternici sahisti romani , dar vor fi prezenti si multi juniori dornici sa-si incerce fortele in  compania seniorilor .

Tuturor le dorim mul succes !

Iun
11

Mediasul este din nou gazda unui prestigios turneu international de sah .

Ediţia a V-a a Turneului Regilor se va desfăşura în perioada 11 – 22 iunie 2011 , si este de categorie XXI -Media ELO 2758 -

Participanti :

Magnus Carlsen, 2815 – Norvegia

Vassily Ivanchuk, 2776 – Ucraina

Sergey Karjakin, 2776 – Rusia

Hikaru Nakamura, 2774 – SUA

Teimour Radjabov, 2744 – Azerbaidjan

Liviu-Dieter Nisipeanu, 2662 – Romania

Programul turneului:

- 11th of June    15:30 1st Round

- 12th of June    15:30 2nd Round

- 13th of June    15:30 3rd Round

- 14th of June    15:30 4th Round

- 15th of June    15:30 5th Round

- 16th of June    Free day

- 17th of June    15:30 6th Round

- 18st of June    15:30 7th Round

- 19nd of June   15:30 8th Round

- 20th of June    15:30 9th Round

– 21st of June    13:30 10th Round

- 22nd of June   Free day

Rezultate si clasamente: http://chess-results.com/Tnr51144.aspx?lan=1

 

 

Mar
02

Open C :

TURNEU 8 ANI
1)Deaconescu Sabin Mario ,II, 1429
2) Kelemen Radu Andrei, III,1219
3) Bulbucanu Andrei Robert ,NC
4) Chiuzan Iarina, III, 1217
5) Ghicioi Luana Aimee, NC
6) Mihai Erik ,NC, (B 7 )
 
Open D
 

TURNEU 14 ANI
1) Tufa Andrei Cristian ,III, 1284, (B14)
2) Csont Alexandru Daniel ,NC, (B 14)
3) Rîsnoveanu Razvan, NC, (B 10)
4) Rîsnoveanu Andrada Letitia, NC, (F 12)
5) Manafu Calin Aurelian,NC, (B 12)
6) Cristocea Gabriela, NC, (F 10 )

Feb
23

In perioada 17-20 martie CS Tera-Sah Medias , organizeaza Cupa Honterus .

Open National desfasurat pe 4 sectiuni :

Open A – open general – se trimite la FIDE si FRSah pt calcul ELO si CIV

Open B – sub 12 ani- se trimite la FRSah pt calcul CIV

Open C – sub 8 ani- se trimite la FRSah pt calcul CIV

Open D – sub 14 ani – neclasificati– se trimite la FRSah pt calcul CIV

Sponsorul competitiei SC Prodenta SRL

Parteneri media : Nova TV si Radio Medias 725

Feb
20

Astazi s-a incheiat Campionatul National de Sah pentru Seniori si Senioare.

La masculin s-au disputat 11 runde , invingator fiind Lupulescu Constantin cu 8,5 puncte , urmat de Miron Lucian Costin si de Parligras Mircea Emilian , tot cu cate 8,5 puncte din 11 posibile , de fapt si urmatorii clasati au reusit tot 8,5 puncte .

La feminin doua fete au reusit sa obtina cate 7,5 puncte , Foisor Cristina Adela – campiona nationala – si Bulmaga Irina – vicecampiona nationala – diferenta facandu-se la criteriile de departajare . Locul III a fost ocupat de Peptan Corina Isabela , cu 7 puncte .

Ian
28

Astazi seara timp de 3 ore s-a desfaurat la cantina Automecanica festivitatea de premiere la Gala Medieseanul Anului 2010 .

Gala a avut 7 sectiuni , cati ani a sarbatorit si NovaTV , organizatorul si initiatorul acestei frumoase manifestari locale.

Sper ca aceasta gala sa se permanentizeze si sa fie cuprinse cat mai multe categorii de medieseni care reprezinta cu onoare si mandrie  in tara sau strainatate acest loc minunat .

Castigatorul Galei este primarul localitatii , Teodor Neamtu , care a avut un gest minunat sa aminteasca si totodata sa cedeze aceasta diploma – spre cel ce a fost primarul Mediasului domnul Daniel Tellmann , care din pacate nu se mai afla printre noi.

Ian
28

Open Mediensis si-a desemnat castigatorii.

La Open B – juniori sub 12 ani castigator in mod clar este Banu Robert Marius care a reusit o performanta personala , castigand toate cele 6 runde ale competitiei . A reusit acest lucru dupa o perioada de 6 luni de inactivitate sportiva .

Open A nu a avut surprize in partea superioara a clasamentului , unde doamna Olea Liliana a ocupat locul I la finalul competitiei , urmata de Antonio Deliman si doar pentru  locul III avem o surpriza , reusita domnului Cristea Felix care e debutant intr-o competitie oficiala .

Ian
12

NovaTV a lansat  Gala  ” Medieseanul anului 2010” un interesant poll despre cei mai oameni care au adus renume si faima pentru localitatea noastra. Sunt vizate mai multe domenii de activitate.

http://novatvmedias.wordpress.com/2010/12/28/antrenorul-anului-2010/

Ian
05

In perioada 21-23 Ianuarie are loc la Medias Cupa Mediensis la sah , competitie ce se adreseaza sportiviilor legitimati ,copii , juniori si seniori .Organizator al turneului CS TERA-SAH MEDIAS si  DIRECTIA JUDETEANA DE SPORT SIBIU.

CUPA MEDIENSIS

aici puteti urmarii turneul live !

Noi
12

In data de 10/11/2010 CS Tera-Sah organizeaza Cupa Tera-Sah pentru copii sub 12 ani , in colaborare cu Directia de Tineret si Sport a Judetului Sibiu.

CUPA TERA-SAH

Noi
01

Între 30 octombrie şi 1 noiembrie, F. R. Şah şi Asociaţia Clubul de Şah “Elisabeta Polihroniade” organizează la Căciulata a II-a ediţie a Campionatului Naţional de şah pentru echipe mixte de juniori.

Aici puteti urmarii rezultatele : http://www.chess-results.com/tnr39708.aspx?lan=1

Noi
01

S-a incheiat Campionatul mondial de sah pentru juniori din Grecia , unde Romania a fost reprezentata de 22 de sportivi, condusi de Vlad Ungureanu.

Player overview for ROU

ROU

SNo   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Rk. Group
7   Zlatea Cezar-Stelian 1622 ROU 1 0 1 0 ½ 0 1 1 ½ 0 1 6,0 48 Open U08
8   Talu Mircea 1596 ROU 1 1 0 0 0 1 0 1 1 0 ½ 5,5 62 Open U08
34   Gavrilescu David 0 ROU 1 1 0 0 0 1 ½ 1 1 1 0 6,5 33 Open U08
14   Costachi Mihnea 1839 ROU 1 1 1 0 0 1 1 0 1 ½ 1 7,5 12 Open U10
39   Herea Sergiu-Gabriel 1741 ROU 0 1 ½ 1 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ 5,5 80 Open U10
45   Sandu Marian-Catalin 1714 ROU 1 0 1 1 0 0 0 1 1 ½ 0 5,5 71 Open U10
72   Stoica Eduard-Constantin 1480 ROU ½ 0 0 0 1 ½ 1 1 0 1 0 5,0 109 Open U10
32   Toma Radu-Cristian 2016 ROU 1 1 0 0 1 1 ½ ½ 0 ½ 1 6,5 37 Open U12
140   Popescu Vlad-Andrei 0 ROU 0 0 0 0 ½ 1 0 ½ 0 1 0 3,0 150 Open U12
54   Tomici Stefan 2051 ROU 1 1 1 0 ½ 0 1 1 0 ½ ½ 6,5 30 Open U14
60   Bida Mihai-Eugen 2026 ROU 1 0 ½ 1 0 0 1 ½ 0 ½ 1 5,5 66 Open U14
63   Malureanu Costin-George 2146 ROU ½ ½ 1 0 1 ½ 1 ½ 0 0 ½ 5,5 64 Open U16
64   Stegariu Vlad-Ionut 2143 ROU 1 1 0 ½ ½ 1 0 0 1 ½ 0 5,5 61 Open U16
72   Pop Alexandru 2116 ROU 1 0 0 1 1 0 0 0 1 0 1 5,0 91 Open U16
16 FM Dragomirescu Robin-Alexandru 2423 ROU 0 1 ½ 1 ½ ½ 1 0 ½ 1 ½ 6,5 33 Open U18
46   Mincu Smaranda-Stanca-Ioana 0 ROU 0 0 1 0 0 1 1 1 1 0 0 5,0 54 Girls U08
18   Copilu Codruta-Alexa 1609 ROU 1 1 0 1 0 1 0 1 ½ 1 0 6,5 25 Girls U10
67   Cosman Andreea-Marioara 1682 ROU 1 ½ 0 0 ½ 1 0 ½ 1 0 ½ 5,0 61 Girls U14
58   Anton Roxana-Ana 1879 ROU 0 1 0 1 1 0 1 0 0 ½ 1 5,5 51 Girls U16
4 WIM Bulmaga Irina 2267 ROU 1 1 1 ½ 1 ½ ½ ½ 0 0 ½ 6,5 14 Girls U18
38   Bulmaga Elena 1784 ROU 1 1 0 0 0 1 1 1 1 1 1 8,0 9 Girls U12
54   Stanciu Ioana-Georgiana 1695 ROU 1 0 0 ½ ½ ½ 1 0 ½ 1 ½ 5,5 65 Girls U12
Oct
28

Dupa disputarea a 8 runde , Irina Bulmaga ocupa locul II cu 6 puncte (4 victorii si 4 remize )

Player overview for ROU

ROU

SNo   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts. Rk. Group
7   Zlatea Cezar-Stelian 1622 ROU 1 0 1 0 ½ 0 1 1 4,5 49 Open U08
8   Talu Mircea 1596 ROU 1 1 0 0 0 1 0 1 4,0 60 Open U08
34   Gavrilescu David 0 ROU 1 1 0 0 0 1 ½ 1 4,5 46 Open U08
14   Costachi Mihnea 1839 ROU 1 1 1 0 0 1 1 0 5,0 24 Open U10
39   Herea Sergiu-Gabriel 1741 ROU 0 1 ½ 1 0 0 ½ ½ 3,5 105 Open U10
45   Sandu Marian-Catalin 1714 ROU 1 0 1 1 0 0 0 1 4,0 64 Open U10
72   Stoica Eduard-Constantin 1480 ROU ½ 0 0 0 1 ½ 1 1 4,0 93 Open U10
32   Toma Radu-Cristian 2016 ROU 1 1 0 0 1 1 ½ ½ 5,0 36 Open U12
140   Popescu Vlad-Andrei 0 ROU 0 0 0 0 ½ 1 0 ½ 2,0 151 Open U12
54   Tomici Stefan 2051 ROU 1 1 1 0 ½ 0 1 1 5,5 18 Open U14
60   Bida Mihai-Eugen 2026 ROU 1 0 ½ 1 0 0 1 ½ 4,0 64 Open U14
63   Malureanu Costin-George 2146 ROU ½ ½ 1 0 1 ½ 1 ½ 5,0 34 Open U16
64   Stegariu Vlad-Ionut 2143 ROU 1 1 0 ½ ½ 1 0 0 4,0 61 Open U16
72   Pop Alexandru 2116 ROU 1 0 0 1 1 0 0 0 3,0 105 Open U16
16 FM Dragomirescu Robin-Alexandru 2423 ROU 0 1 ½ 1 ½ ½ 1 0 4,5 39 Open U18
46   Mincu Smaranda-Stanca-Ioana 0 ROU 0 0 1 0 0 1 1 1 4,0 49 Girls U08
18   Copilu Codruta-Alexa 1609 ROU 1 1 0 1 0 1 0 1 5,0 22 Girls U10
67   Cosman Andreea-Marioara 1682 ROU 1 ½ 0 0 ½ 1 0 ½ 3,5 61 Girls U14
58   Anton Roxana-Ana 1879 ROU 0 1 0 1 1 0 1 0 4,0 51 Girls U16
4 WIM Bulmaga Irina 2267 ROU 1 1 1 ½ 1 ½ ½ ½ 6,0 2 Girls U18
38   Bulmaga Elena 1784 ROU 1 1 0 0 0 1 1 1 5,0 32 Girls U12
54   Stanciu Ioana-Georgiana 1695 ROU 1 0 0 ½ ½ ½ 1 0 3,5 75 Girls U12
Oct
24

Dupa primele  5 runde avem speranta la o medalie prin Bulmaga Irina , care ocupa momentan locul 2  , cu o singura remiza , de altfel ea ocupa prima pozitie a clasamentului dupa primele 3 runde.

Player overview for ROU

ROU

SNo   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 Pts. Rk. Group
7   Zlatea Cezar-Stelian 1622 ROU 1 0 1 0 ½ 2,5 58 Boys U08
8   Talu Mircea 1596 ROU 1 1 0 0 0 2,0 71 Boys U08
34   Gavrilescu David 0 ROU 1 1 0 0 0 2,0 72 Boys U08
14   Costachi Mihnea 1839 ROU 1 1 1 0 0 3,0 32 Boys U10
39   Herea Sergiu-Gabriel 1741 ROU 0 1 ½ 1 0 2,5 75 Boys U10
45   Sandu Marian-Catalin 1714 ROU 1 0 1 1 0 3,0 40 Boys U10
72   Stoica Eduard-Constantin 1480 ROU ½ 0 0 0 1 1,5 134 Boys U10
32   Toma Radu-Cristian 2016 ROU 1 1 0 0 1 3,0 46 Boys U12
140   Popescu Vlad-Andrei 0 ROU 0 0 0 0 ½ 0,5 155 Boys U12
54   Tomici Stefan 2051 ROU 1 1 1 0 ½ 3,5 16 Boys U14
60   Bida Mihai-Eugen 2026 ROU 1 0 ½ 1 0 2,5 60 Boys U14
63   Malureanu Costin-George 2146 ROU ½ ½ 1 0 1 3,0 52 Boys U16
64   Stegariu Vlad-Ionut 2143 ROU 1 1 0 ½ ½ 3,0 38 Boys U16
72   Pop Alexandru 2116 ROU 1 0 0 1 1 3,0 55 Boys U16
16 FM Dragomirescu Robin-Alexandru 2423 ROU 0 1 ½ 1 ½ 3,0 41 Boys U18
46   Mincu Smaranda-Stanca-Ioana 0 ROU 0 0 1 0 0 1,0 72 Girls U08
18   Copilu Codruta-Alexa 1609 ROU 1 1 0 1 0 3,0 24 Girls U10
38   Bulmaga Elena 1784 ROU 1 1 0 0 0 2,0 69 Girls U12
54   Stanciu Ioana-Georgiana 1695 ROU 1 0 0 ½ ½ 2,0 75 Girls U12
67   Cosman Andreea-Marioara 1682 ROU 1 ½ 0 0 ½ 2,0 62 Girls U14
58   Anton Roxana-Ana 1879 ROU 0 1 0 1 1 3,0 41 Girls U16
4 WIM Bulmaga Irina 2267 ROU 1 1 1 ½ 1 4,5 2 Girls U18
Oct
18

Intre 19 si 31 octombrie va avea loc la Porto Carras-Halkidiki (Grecia) Campionatul Mondial de Sah pentru juniori (8-18 ani).

Lotul Romaniei :

Category Invited players
Boys u-18 Dragomirescu Robin-Alexandru
Boys u-16 Stegariu Vlad-Ionut
Boys u-14 Tomici Stefan
Boys u-12 Toma Radu-Cristian
Boys u-10 Costachi Mihnea
Boys u-08 Zlatea Cezar-Stelian
Girls u-18 Bulmaga Irina
Girls u-16 Anton Roxana-Ana
Girls u-14 Cosman Andreea-Marioara
Girls u-12 Stanciu Ioana-Georgiana
Girls u-10 Copilu Codruta-Alexa
Girls u-08 Mincu Smaranda-Stanca-Ioana
Chief del. Ungureanu Vlad
  Total of invited participants: 13

 

Category Extra players
Boys u-18 Petrisor Adrian-Marian
Boys u-16 Pop Alexandru

Malureanu Costin-George

Boys u-14 Bida Mihai Eugen
Boys u-12 Popescu Vlad-Andrei
Boys u-10 Herea Sergiu-Gabriel

Sandu Marian-Catalin

Stoica Eduard-Constantin

Boys u-08 Talu Mircea

Gavrilescu David

Girls u-18  
Girls u-16  
Girls u-14  
Girls u-12 Bulmaga Elena
Girls u-10  
Girls u-08  
  Total of extra players: 10
Oct
07
- Divizia A: Mamaia (4-10 oct.)
Click aici pentru prospect
Aici găsiti rezultatele la masculin
Arhiva partide masculin
Aici găsiti rezultatele la feminin
Arhiva partide feminin
Album foto
- Divizia B – seria
I: Mamaia (6-10 oct.)

Click aici pentru prospect
Aici găsiti rezultatele
Album foto
- Divizia B – seria II: Galaţi (6-10 oct.)
Click aici pentru prospect
Aici găsiti rezultatele
- Divizia B – seria III:
Satu Mare (6-10 oct.)

Click aici pentru prospect
Aici găsiti rezultatele
Oct
03

Romania a participat in acest an la Olimpiada de Sah de la Khanty-Mansiysk (Rusia), doar cu echipa feminina , compusa din Cristina-Adela Foişor, Elena-Luminiţa Cosma, Carmen Voicu-Jagodzinsky, Alina L’Ami, Irina Bulmaga , căpitan al echipei Romaniei fiind  Vladimir Danilov .

Cu 7 victorii un egal si 3 infrangeri , echipa feminina s-a clasat pe locul 13 . Fetele noastre au remizat cu echipa Croatiei si a pierdut la fetele din Ungaria si la cele 2 echipe din Rusia. De altfel echipa Rusiei a castigat olimpiada cu 11 victorii 0 egaluri si nici o infrangere.

Oct
03

Ion Serban Dobronauteanu este vicepresedinte la Uniunea Europeana de Sah ( ECU ), iar presedinte a fost ales bulgarul Silvio Danailov.

La Federatia Internationala de Sah ( FIDE ) a ramas presedinde Kirsan Ilyumzhinov care a fost reales in aceasta functie cu 95 de voturi in fata lui Anatoly Karpov, care a obtinut 55 de voturi.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.